«Այս աղետը կանխելու ամենակարճ միջոցն Ստեփանակերտում երևանյան սցենարով փոփոխությունն է»․ Ժ․ Սեֆիլյան
![]() 2882 Չորեքշաբթի, 10 ապրիլի, 2019 թ., 13:00 Շուշիի առանձնակի գումարտակի հրամանատար, «Սասնա Ծռեր» համահայկական կուսակցության պատվավոր ներկայացուցիչ Ժիրայր Սեֆիլյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արցախը ՀՀ մարզ է, սակայն Արցախում ժողովուրդը դեռևս կեղեքվում է Երևանյան նախկին հանցավոր ռեժիմի ստեփանակերտյան մնացորդի լծի տակ: Բացի այդ, ստեփանակերտյան հակահայ և ապօրինի ղեկավարությունը սեպարատ քայլեր է կատարում մեր ազգային շահերի դեմ՝ ձգտելով հանուն աթոռի Արցախի կեղծ անկախության հանգամանքը ծառայեցնել Կրեմլի տարածաշրջանային ծրագրերին: Մինչդեռ գաղտնիք չէ, որ Կրեմլը նպատակ ունի Արցախի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելուց և այնտեղ զորքեր տեղակայելուց հետո Ադրբեջանին ստիպել մտնելու իր ազդեցության տիրույթ, դառնալ ՀԱՊԿ-ի և ԵԱՏՄ-ի անդամ, այնուհետև, որպես փոխհատուցում, Ադրբեջանին հանձնել Արցախը: Այս աղետը կանխելու ամենակարճ միջոցն |