«Արդյո՞ք Հայաստանը շահեց, թե՞ կորցրեց այս հեղաշրջումից»․ Էդուարդ Շարմազանով
![]() 256 Երեքշաբթի, 23 ապրիլի, 2019 թ., 10:10 ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Մեկ տարի առաջ Հայաստանում տեղի ունեցավ շանտաժի և սպառնալիքի ալիքի վրա իշխանազավթման առաջին փուլը: Սուտ խոստումների, կեղծիքի, շանտաժի միջոցով հնարավոր եղավ հասնել օրինական ընտրված վարչապետի հրաժարականին: Հասարակությունն Էյֆորիայի տակ ցնծում էր, ինչպես ցնծում էր ֆրանսիական հասարակությունը Յակոբինյանների իշխանության հաստատելու կամ գերմանական հասարակությունը՝ նացիստական-հիտլերյան իշխանության հաստատման ժամանակ: • Նիկոլի իշխանությունը բաժանեց հասարակությունը սևերի և սպիտակների: Եվ, ի վերջո, լռեց, երբ համասեռամոլության քարոզ իրականացվեց, և Ազգային ժողովի բարձր ամբիոնը դարձրեցին տրանսգենդերների քարոզի վայր: Եվ վերջապես, հենց Փաշինյանը, հայտարարելով օտարեկրյա գործակալների առկայության մասին ու որևէ քայլ չկատարելով, ազդարարեց իր իշխանության քաղաքական անկարողության մասին: Հ.Գ. Նիկոլի Հայաստանում կրկեսի ու տեսարանների պակաս չկա: Հ.Հ.Գ. Պարգևատրումները վայելեցին տղերքը, հիմա հերթը տատիկ-պապիկների հաշվին 124 միլիոնանոց խրախճանքներինն է: Ահա և ձեր նոր Հայաստանը»։ |