Արմեն Գևորգյանն էլ կմեկնի Արցախ. դատարանը բավարարել է պաշտպանի դիմումը
Երեքշաբթի, 07 մայիսի, 2019 թ., 22:55
ՀՀ նախկին փոխվարչապետ, մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ Արմեն Գևորգյանը նույնպես Արցախում մայիսյան եռատոնի տոնակատարություններին մասնակցելու հրավեր է ստացել:
Նշենք, որ դատարանը բավարարել է Գևորգյանի պաշտպաններից Էրիկ Ալեքսանյանի դիմումը՝ թույատրել Արմեն Գևորգյանին մեկնել Արցախ:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ այսօր Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը և երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը դիմել են Հայաստանի գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ խնդրելով մայիսի 9-ին ընդառաջ փոխել Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը՝ թույլ տալով, որ վերջինս մասնակցի Արցախում նախատեսված տոնակատարություններին:
Սակայն, նախագահների այդ դիմում-խնդրանքը մերժվել է այն պատճառաբանությամբ, որ տվյալ քրգործը ներկայումս գտնվում է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում, ուստի ՀՀ դատախազությունը տվյալ քրեական գործով վարույթն իրականացնող մարմինը չէ և դիմումի քննարկումը ներկա փուլում դուրս է ՀՀ դատախազության լիազորությունների տիրույթից: