«Քոչարյանն ո՞ւր պիտի վերադառնա, կասե՞ք». մանրամասներ՝ «Իմ քայլի» նիստից. «Հրապարակ»
Հինգշաբթի, 23 մայիսի, 2019 թ., 09:25
«Հրապարակ»-ը գրում է. «Նախորդ օրը տեղի ունեցած «Իմ քայլը» ֆրակցիայի 3 ժամանոց նիստում քննարկվել է անցումային արդարադատության ուրբաթ օրվա լսումներին իրենց պահվածքը, ասելիքը, հերթագրել են ելույթ ունեցողներին՝ Վլադիմիր Վարդանյան, Քրիստինե Պողոսյան, Արփի Դավոյան, Համազասպ Դանիելյան:
Հաձնարարվել է, որ ելույթ ունեցողներն ընդգծեն, որ հատ-հատ պատասխանատվության են կանչվելու բոլոր դատավորները, ու նրանց հարցով պետք է զբաղվի նաև ԱԺ-ն: Թեժ է եղել Քոչարյանի կալանքի հարցի քննարկումը, ընդհուպ նրան ոչնչացնելու կոչերով։ Լեյտմոտիվը եղել է՝ Քոչարյանը չարիք է, և պետք է այդ չարիքից ազատվել: Ելույթները եղել են հիմնականում զգայական և ոչ իրավական։ Էդգար Առաքելյանն ասել է, որ Քոչարյանին ընդհանրապես չպետք է նկատել և բոյկոտով «ոչնչացնել», Արման Եղոյանը «գտել» է՝ «պետք է տրորել-անցնել», Միքայել Զոլյանը՝ «որ այդքան ասում են կվերադառնա, ո՞ւր պտի վերադառնա, կասե՞ք»։ Բոլորը եղել են նյարդային վիճակում եւ արձանագրել են, որ «իրավիճակը լարված է»։