«Ամեն ինչ սպասելի է այսօրվա «ընդդիմադիրներից»». Վլադիմիր Կարապետյան
![]() 620 Երեքշաբթի, 28 մայիսի, 2019 թ., 11:10 ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ամեն ինչ սպասելի է այսօրվա «ընդդիմադիրներից», բայց այն ԼՂ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպանը կցուցաբերի իր բացահայտ իրավական մերկությունը, դա նորություն է նույնիսկ իմ՝ հանրապետական խունտայի օրոք գրեթե ամեն տեսակի մանիպուլյացիա տեսածիս համար։ Դատեք ինքներդ․ խոսելով Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահի՝ վարչապետ Փաշինյանին ուղղված նամակի մասին, լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույում նկատել էի, որ հանձնաժողովն օժանադակել է արդարադատության արմատական բարեփոխումներին և նույնիսկ վեթինգին․․․ նման դեպքերում։ Հիմա Ռուբեն Մելիքյանն ինձ մեղադրում է նրանում, որ, իբր՝ վեթինգի մասին Ջիաննի Բուքիքիոն չի խոսել ու մեջ է բերում․․․ նամակի մեկ այլ հատված։ Կարելի է միայն պատկերացնել, թե նախկին ռեժիմի թալանչիկան բարքերին ու անցուդարձին սովոր մարդու իրավունքների վայ պաշտպանն ինչպե՞ս է կատարել իր պարտականություններն Արցախում»: |