«Ողջ Հայաստանն է լսել դա, նաև՝ դատարանը». Հրանուշ Խառատյան
![]() 638 Շաբաթ, 15 հունիսի, 2019 թ., 18:10 Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը գրել է. «...Արդարադատությանը չեմ միջամտել և այդպիսի իրավունք չեմ ունեցել... Ոչ մեկին չեմ մեղադրել, ոչ մեկի անմեղության կանխավարկածը չեմ խախտել, նման որևէ արձանագրված դեպք չի եղել»,- ասում է դատարանում պարոն Քոչարյանը և ես հիշում եմ, որ իսկապես երկու հարյուր մարդու աչքի առաջ Պողոս Պողոսյանին սպանած ԿՈՒԿՈՒ-ի անմեղության կանխավարկածը չի խախտել, ընդամենն ասել է, որ ոչ մի սարսափելի բան չի եղել, երբ նախագահները տեղից տեղ են շարժվում, կարող են նաև մարդիկ սպանվել... Ասել է հանրային, հեռուստատեսությամբ, ի գիտություն... Ողջ Հայաստանն է լսել, նաև դատարանը... Եվ դատարանը դա ընդունել է ի գիտություն, վկաներ «չեն գտնվել», «ազատ-անկաշկանդ» դատարանն ազատ է արձակել ԿՈՒԿՈՒին: Այդպիսի արդարադատ և լսող դատարան էր Քոչարյանի դատարանը: Բա չէ, հիմա, էլ ըմբոստություն, էլ «յախա փախցնել», էլ օրենք, էլ փուչիկ... Օրե՞նքս որն է, այ մարդ...»: |