Վանո Սիրադեղյանը պետք է օր առաջ լինի Հայաստանում. «Իմ քայլի» պատգամավոր. «Հրապարակ»
![]() 239 Երեքշաբթի, 09 հուլիսի, 2019 թ., 09:20 «Որևէ քայլ արվո՞ւմ է Վանո Սիրադեղյանի զինակիցների, ընկերների կողմից՝ նրա վերադարձի մասով, ասում են՝ վատառողջ է, մինչդեռ բավականաչափ «ամագ» ունի Նիկոլի վրա՝ հարցրինք «Իմ քայլի» պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանին։ «Վերադարձի համար առաջին հերթին պետք է Վանո Սիրադեղյանը դիմի. մեր պաշտոնները ոչ մի նշանակություն չունեն, եթե նա չի ցանկանում վերադառնալ»: Դուք բարի կամք դրսևորե՞լ եք՝ որպես պետության ներկայացուցիչներ։ «Հայաստանը լքած բոլոր քաղաքացիները, առավել ևս՝ Վանո Սիրադեղյանը, պետք է օր առաջ լինեն Հայաստանում»: Այդ դեպքում ինչո՞ւ չի գալիս։ «Շատ դժվար է, շատ տարիներ են անցել, և հոգեբանորեն դժվար է պատկերացնել՝ էս պահին Վանո Սիրադեղյանն ինչպես է իրականացնելու այդ քայլը, բայց որ նա անպայման պետք է գա, մի վայրկյան ես չեմ կասկածում»։ Իսկ ինչո՞ւ Նիկոլ Փաշինյանը չի անդրադառնում այդ հարցին։ «Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ վարչապետն է, նրան, ուղղակի, հարց չեն տվել այդ մասին»: Նախ՝ տվել են․ Արարատ Զուրաբյանը, մամուլը, հետո՝ ի՞նչ պարտադիր է հարց տան։ «Կրկնում եմ՝ առաջին հերթին պետք է ցանկություն հայտնի Սիրադեղյանը. ես շատ եմ երազում, որ նա կրկին Աբովյան փողոցով քայլի»,-գրում է թերթը: Առավել մանրամասն՝ թերթի այսօրվա համարում: |