«Արցախի ժողովուրդն ինքն է որոշելու թե՛ իր նախագահի թեկնածուին, թե՛ խորհրդարան մտնող քաղաքական ուժերը». Վահրամ Պողոսյան
![]() 2052 Կիրակի, 14 հուլիսի, 2019 թ., 02:05 Արցախի «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Արցախում վերջերս ստեղծված «Միացում» միավորումն այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ժողովրդի անունից գնահատականներ է հնչեցնում, տալիս անհարկի որակումներ և խոսում ինչ-որ «փրկիչ» երրորդ ուժի անհրաժեշտության մասին: Արձագանքելով այդ հայտարարությանը՝ նախ ցանկանում եմ ընդգծել, որ որևէ կազմակերպության կամ անհատի, այդ թվում՝ «Միացում» հռչակված միավորմանը իրավունք վերապահված չէ ժողովրդի անունից հանդես գալու և, առավել ևս, անհարկի գնահատականներ հնչեցնելու: Իշխանության ձևավորման գործընթացում Արցախի ժողովուրդն ինքն է որոշելու թե՛ իր նախագահի թեկնածուին և թե՛ խորհրդարան մտնող քաղաքական ուժերը: Իսկ անհիմն ու անտեղի հրապարակային խորհուրդների կարիքը «Ազատ հայրենիք» կուսակցությունը չունի, փոխարենը խորհուրդ կտայի ավելի օգտակար գործով զբաղվել, օրինակ՝ հարգել իրենց շահարկած ժողովրդի ու հայրենիքի պաշտոնական լեզուն և գոնե գրավոր խոսքը զերծ պահել տասնյակ կոպիտ սխալներից: Ինչ վերաբերում է Արցախում տնտեսական խորը ճգնաժամի առկայության մասին պնդումներին՝ նշեմ, որ այստեղ ևս ակնհայտ են վերջիններիս կողմից սիրողական մակարդակում արված որակումները: Այդ են վկայում վերջին 10-12 տարիների ընթացքում Արցախում արձանագրված տնտեսական աճի բարձր տեմպերը, 2007-ից սկած պետական բյուջեի բազմապատիկ աճի ցուցանիշները և, վերջապես, հայազգի ամենահայտնի տնտեսագետների տված գնահատականները, որոնք բոլորովին կապ չունեն իրենց պնդումների հետ: Իսկ եթե առարկություն կա ասվածի շուրջ, ապա պատրաստ ենք կլոր սեղան հրավիրել և հրապարակավ քննարկել մեր հանրապետությունում սոցիալ-տնտեսական ոլորտի խնդիրներն ու հաջողությունները: Հ.Գ. Առաջիկայում հանրության ուշադրությանը կներկայացնենք փորձագիտական լավագույն կենտրոններից մեկի կատարած ուսումնասիրությունը, որը պրոֆեսիոնալ կերպով վերլուծել է վերջին մոտ մեկ տասնամյակի ընթացքում մեր հանրապետության տնտեսությունում արձանագրված հիմնական ցուցանիշները»: |