«Իրականում գործ ունենք ներքաղաքական դիվերսիայի հետ». Ստյոպա Սաֆարյան
![]() 448 Հինգշաբթի, 01 օգոստոսի, 2019 թ., 17:10 Քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Շատ հետաքրքիր է կողքից դիտել «Եռաբլուր» պանթեոնում մեր հերոսների շիրիմների պղծման շուրջ գալվանիզացվող ու քաղաքականացվող դիսկուրսը․․․ Ի դեմս մեր հերոսների շիրիմների պղծման՝ իրականում գործ ունենք բավական նուրբ ու խելացիորեն ընտրված խնդրով սադրանքի, ես կասեի՝ ներքաղաքական դիվերսիայի հետ, որի հիմքի վրա «ընդդիմադիր ալիքի» պլատֆորմ է կառուցվում։ Բայց հիասթափեցնեմ. այն կյանք չի ունենալու։ Էն Սպուտնիկ Զաքարիկի Խավար կենտրոնի տղուն ու ռուսական հատուկ ծառայությունների քոչարյանական ֆիլիալի ներկայացուցիչներին հարցրեք՝ չլինի՞, թե առաջինը Հայաստան ոչ թե միասեռական զույգեր են ներմուծել, այլ պղծիչ-սադրիչներ, ու որտեղ են կատարել դրանց մաքսազերծումը․․․ Հիշեք, սրբապիղծները սրբություն չեն ունենում, այլ դրա տակ թաքնվում են։ Ես լինեի ԱԱԾ-ի ու քննչական մարմինների փոխարեն, լիքը վարկածներ ու հետքեր կդիտարկեի: Ու ես էլ պնդում եմ՝ մեր հերոսների հիշատակն անարգողները պետք է օր առաջ հայտնաբերվեն ու ազգիս կողմից խստագույն բռնությանը ենթարկվեն Հանրապետության Հրապարակում»: |