ԱՄՆ Կոնգրեսը Ռուսաստանի՝ G8 վերադառնալու դեմ բանաձև է քննարկում
Դեմոկրատական կուսակցության անդամ Ալբիո Սայրեսը ԱՄՆ Կոնգրեսում հանդես է եկել բանաձևով, որը դեմ է G8 ձևաչափին Ռուսաստանի կրկին անդամակցությանը, գրում է РИА Новости-ն:
Փաստաթղթի համաձայն, միջազգային ակումբում Մոսկվայի մասնակցությունը հնարավոր է միայն որոշակի պայմանների դեպքում: Մասնավորապես, կոնգրեսականը պնդում է՝ պետք է բոլորը դեմ լինեն Ռուսաստանի վերադարձին, քանի դեռ այն չի դադարեցրել Ուկրաինայի ինքնիշխան տարածքի զավթումը:
Սայրեսը վստահ է, որ Դոնալդ Թրամփը դեմ է գնում ԱՄՆ օրենքներին և միջազգային հանրության համաձայնությանը՝ աջակցելով Ռուսաստանին:
Բացի այդ, ըստ կոնգրեսականի, ԱՄՆ առաջնորդի գործողությունները թուլացնում են Վաշինգտոնի բանակցային դիրքերը: