«Ես կարծում եմ՝ Սասուն Միքայելյանը սթափվելու կոչ է արել ԱԱԾ նախկին ղեկավարին». Անդրանիկ Քոչարյան
![]() 238 Չորեքշաբթի, 25 սեպտեմբերի, 2019 թ., 14:40 «Ես կարծում եմ՝ Սասուն Միքայելյանը սթափվելու կոչ է արել առաջին հերթին ԱԱԾ նախկին ղեկավարին, որովհետև, ըստ էության, քաղաքական հայտարարություն արել է նախկին պաշտոնյան, որի իրավունքը չուներ»,- արձագանքելով լրագրողի հարցին՝ թե ինչպե՞ս է վերաբերվում ԵԿՄ վարչության նախագահ Սասուն Միքայելյանի «սթափվելու» կոչին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը: Հիշեցնենք, որ Սասուն Միքայելյանն անդրադառնալով ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնից Արթուր Վանեցյանի հրաժարականին, մեկնաբանել էր՝ «բոլորս պետք է սթափվենք»: Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 23-ին Լոս Անջելեսում հրավիրած մամուլի ասուլիսի ընթացքում, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով Վանեցյանի հրաժարականի տեքստին, ասել էր. «Սպան էդպիսի բան անի՞. էդ ի՞նչ ա... Դա նշանակում ա ուսադիրները գցել աղբամանը»: |