«Մի օր չտեսանք Զոհրաբյան Նաիրան գրեր՝ Սերժիկ, էս ի՞նչ ես անում էս երկրի հետ, կամ՝ պարոն Քոչարյան, 10 զոհերի համար պատասխան տուր». Տ. Չախոյան
![]() 391 Հինգշաբթի, 03 հոկտեմբերի, 2019 թ., 17:25 Բլոգեր Տարոն Չախոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մի օր չտեսանք Զոհրաբյան Նաիրան գրեր «Սերժիկ, թաղեմ բոյդ... բա դու տղամա՞րդ ես... էս ի՞նչ ես անում էս երկրի հետ», կամ «պարոն Քոչարյան, գետինը մտնես, բա գոնե էն 10 զոհերի համար պատասխան տուր»: Բայց բավական էր Քոչարյան Անդրանիկը 1-2 բառ ասեր, որի հիմնավորումը շատ մանրամասն տվեց, Զոհրաբյան Նաիրան հիշեց որ ֆեյսբուքյան էջ ունի ու արագ գրառում արեց... Թե բա կինա, կնոջ հանդեպ ... Բա էդ կինը նախարար եղած ժամանակ որ կոծկում էր մարտի 1-ի գործը, բա էդ 10 զոհերի հարազատներն ի՞նչ ասեն էդ կնոջը... Էդ կինը որ մինչև հիմա շարունակում է պաշտպանել ժամանակին իրեն քաղաքական ապաստան տված հանցագործների կլանին, բա էս ժողովուրդն ի՞նչ ասի... Հա, ու հիշեցնեմ, որ էդ էն կինն էր, որ սպանեց նույն ՀԱՑ ԲԵՐՈՂ-ին, թե՞ ինքն էն ժամանակ կին չէր... Չնայած «Սու՛ս» հրամանը միշտ էլ աշխատել է... Էնպես որ, «Նառա՜ դու սու՛ս...»»: |