«Այս հարցը պարոն Թովմասյանի՝ ինչ-որ մեկի աչքի լույսը լինել-չլինելու մասին չէ». Սուրեն Գրիգորյան
![]() 284 Երեքշաբթի, 08 հոկտեմբերի, 2019 թ., 00:40 Աժ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը հայատարարել էր, որ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանն իրենց «աչքի լույսը չէ», սակայն «Իմ քայլի» բերած փաստարկները ևս համոզիչ չեն, որ Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցվեն: Այս առնչությամբ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանն ասաց. «Այս հարցը պարոն Թովմասյանի՝ ինչ-որ մեկի աչքի լույսը լինել-չլինելու մասին չէ: Խոսքը նրա մասին է, որ այն արարաքները, որ մենք արձանագրում ենք պարոն Թովմասյանի կողմից կատարված լինելու հանգամանքը կախված չէ նրանից, թե այդ արարքը կատարողը աչքի լույսն է, թե՝ չէ, դրանք պետք է համապատասխան գնահատականի արժանանան»: Ս. Գրիգորյանի կարծիքով, սակայն, իրենց խմբակցության ներկայացրած հիմքերը թույլ չեն, ինչպես մեկնաբանում է քաղհասարակության մի մասը: Դիտարկմանը, թե կան կարծիքներ, որ «Իմ քայլը» քաղաքական հետապնդում է իրականցնում Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ, պատգամավորն ասաց. «Մենք իրականացնում ենք մեր լիազորությունը: Ո՞նց կարա տենց բան տեղի ունենա, որ քաղաքական ուժը հետապնդի մի անձի, բայց ինքը չի որոշում կայացնում, ինքն ընդամենը դիմողն է, ՍԴ-ն պիտի որոշում կայացնի»: Առավել մանրամասն՝ տեսանյութում: |