«Լավ չէ, որ արդեն 1,5 տարի Հայաստանը ղեկավարող Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների տունը դեռ չի տարբերում ԱՄՆ Կոնգրեսից». Ռոբերտ Մակարյան
![]() 383 Չորեքշաբթի, 30 հոկտեմբերի, 2019 թ., 11:40 Քաղաքագետ-իրավաբան Ռոբերտ Մակարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Լավ է, որ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների տունն ի վերջո վավերացրեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևը, բայց լավ չի որ արդեն 1,5 տարի Հայաստանը ղեկավարող Նիկոլ Փաշինյանը դեռ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների տունը չի տարբերում ԱՄՆ Կոնգրեսից: Իհարկե սա առաջին անգամ չէ, որ նախկին լրագրող Նիկոլ Փաշինյանն աչքի է ընկնում միջազգային, մասնավորապես ամերիկյան ներքաղաքական անցուդարձերի մասին իր փայլուն ու թարմ տեղեկություններով: Դա արդեն մեկ անգամ ապացուցվեց անցած սեպտեմբերին ԱՄՆ կատարած վերջին այցի ժամանակ, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և The New York Times-ի միջև վիճաբանության ամենաթեժ պահին Նիկոլ Փաշինյանն ու Աննա Հակոբյանը հիշյալ օրաթերթի խմբագրությունում սելֆիներ էին անում: Հ.Գ. Հետևելով ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի թուիթերյան գրառմանը պարզվում է, որ հիմնական «պրոբլեմը» որտեղ է գտնվում»: |