«Իլհամ Ալիևի և Մեհրիբան Ալիևայի ընտանիքների լուռ հակամարտությունն այլևս լուռ չէ». Կարեն Հովհաննիսյան
![]() 319 Շաբաթ, 02 նոյեմբերի, 2019 թ., 22:05 Քրդագետ, թուրքագետ Կարեն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ադրբեջանում տեղի ունեցող ներքին քաղաքական խմորումները մեզ վրա ոչ մի տեսակի անդրադարձ չեն կարող ունենալ: Խոսքը չի վերաբերվում Ալիևների և Փաշաևների լուռ ու համառ հակամարտության մասին, այլ այն ինչ տեղի է ունենում փողոցում: Նմանատիպ անհանզանդության, բողոքի ակցիաներ Ադրբեջանում միշտ են լինում և դրանք միշտ կոշտ հակազդեցության են արժանանում իշխանության կողմից: Ակնհայտ է, որ կան որոշ ուժեր, որոնք ցանկանում են, որ Ադրբեջանում լինի ոչ թե իշխանափոխություն , այլ պարզապես ցույց տալ իշխող վարչակարգին, որ իրենք էլ են ուժ և իրենց հետ ևս հաշվի նստեն: Իսկ ահա Իլհամ Ալիևի և Մեհրիբան Ալիևայի (Փաշաևա) ընտանիքների լուռ հակամարտությունն այլևս լուռ չէ, և դրա ձայնը պալատի հաստ պատերի ետևից լսվում է...»։ |