Լիլիթ Մակունցի արձագանքը՝ Սերժ Սարգսյանի ելույթին
![]() 373 Երկուշաբթի, 25 նոյեմբերի, 2019 թ., 11:50 ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը նոյեմբերի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն իր անհամաձայնությունն է հայտնել պաշտոնաթող նախագահ Սերժ Սարգսյանի դիրքորոշման վերաբերյալ: Հիշեցեն՝ օրերս ԵԺԿ համագումարում ՀՀ նախկին նախագահը հայտարարել էր, որ «հեղափոխության անվան տակ իշխանության եկածներն իրականության մեջ անցած մեկուկես տարվա ընթացքում որևէ հեղափոխական փոփոխություն կամ երկրի արտաքին ու ներքին օրակարգերի հեղափոխական բեկում չեն մտցրել»: Մակունցի խոսքով՝ ՀՀ-ն վարում է հավասարակշռված քաղաքականություն և նոր շեշտադրումներ է մտցնում գործընկերների հետ հարաբերություններում: «Կան բոլոր հիմքերը՝ պնդելու, որ Հայաստանը խորհրդարանական հարթակում գործնական քայլեր է իրականացնում նաև ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները խորացնելու ուղղությամբ: Գործընկերների հետ հարաբերություններում կարևոր են Հայաստանի սուվերեն դիրքերը»,- նշեց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարը: |