ԱԺ քննիչ հանձնաժողովների գործունեության ժամկետները երկարաձգվեցին
![]() 334 Երեքշաբթի, 10 դեկտեմբերի, 2019 թ., 15:10 Դեկտեմբերի 10-ին ԱԺ-ն 77 կողմ, 19 դեմ և 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ, առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ««Օպերատիվ հետախուզական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը, «Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին» և կից ներկայացված օրենքի նախագծերի փաթեթը և նախորդ օրը քննարկած մի շարք այլ օրինագծեր: Խորհրդարանը քվեարկությամբ համաձայնություն տվեց քննիչ «ՀՀ ցամաքային ուղևորափոխադրումների կազմակերպման գործընթացը և 2016-2019 թթ. ոլորտը սպասարկող, համակարգող և վերահսկող լիազոր մարմինների գործունեությունն ուսումնասիրելու նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծն ընդունելու մասին հարցին: ԱԺ-ն քվերարկությամբ երկարաձգեց «2016 թվականի ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրող», «Արարատի և Արմավիրի մարզերում ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ջրային կոմիտեի, դրա կառուցվածքային ստորաբաժանումների և ջրային տնտեսության ծրագրերի իրականացման գրասենյակի գործունեության արդյունավետությունն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովների գործունեության ժամկետը՝ օրենսդրությամբ սահմանված առավելագույն չափով՝ 6 ամսով: Դեկտեմբերի 11-ին խորհրդարանը կշարունակի աշխատանքը: Արագացված՝ առաջինից 2-րդ ընթերցում 24 ժամյա ռեժիմով կքննարկի ««Օպերատիվ հետախուզական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը: Հիշեցնենք, որ դրանով առաջարկվում է հեռախոսային խոսակցություններն ինքնուրույն գաղտնալսելու իրավունք տալ ոստիկանությանը: |