«Չի կարելի ոչ մի դեպքում համաձայնություն տալ կասկածելի նախագծերի». Արման Աբովյան
Հինգշաբթի, 30 հունվարի, 2020 թ., 20:45
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ժնևում ավարտվեց հերթական բանակցային փուլ՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ։ Երկու օր տևած այս գործընթացն առայժմ ոչ մի պատասխան չի տալիս, թե ինչի մասին են բանակցում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները, սակայն վերահաստատեմ կրկին մի քանի դրույթ, որոնք սկզբունքային են մեզ համար։
1. Ղարաբաղի հիմնախնդիրը հայ ժողովուրդը լուծել է, և ցանկացած դեպքում բանակցությունները չպետք է կասկածի տակ դնեն Արցախի Հանրապետության դե ֆակտո անկախ լինելը։ Ասեմ ավելին՝ բանակցությունները պետք է ընթանան բացառապես Արցախի անկախության դե յուրե ֆորմատի լեգիտիմիզացիայի։
2. Ոչ մի դեպքում չի կարելի համաձայնվել ադրբեջանցիների ջանքերին՝ որևէ կերպ ներգրավել, այսպես կոչված, «Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի» ներկայացուցիչներին բանակցային պրոցեսի մեջ։ Այդ դեպքում մենք պարզապես կոչնչացնենք Արցախի սուբյեկտությունը՝ փաստացի հավասարեցնելով Արցախի Հանրապետությունը և ինչ-որ ադրբեջանական ՀԿ։
3. ՉԻ ԿԱՐԵԼԻ ոչ մի դեպքում համաձայնություն տալ կասկածելի, իբր խաղաղասիրական նկատառումներից ելնելով ինչ-որ նախագծերի (օրինակ՝ հայերի և ադրբեջանցիների համատեղ ապրելու զոնաներ ստեղծել Արցախում, ներառյալ՝ ազատագրված տարածքներում, որոնք կազմում են Արցախի Հանրապետության անբաժանելի տարածք), քանի որ դա, միանշանակ, կնշանակի Արցախի Հանրապետության սրընթաց դելեգիտմիզացիա։
Մի խոսքով, շատ ուշադիր է պետք լինել, չափազանց ուշադիր։
ՀԳ Հետաքրքիր է՝ մի քանի օր առաջ ինչ են խոսում ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի դեսպանները, այսպես կոչված՝ «ադրբեջանական համայնքի» ներկայացուցիչների հետ։ Չափազանց հետաքրքիր է»: