Արցախյան մի շարք կուսակցություններ ու ՀԿ-ներ համատեղ հայտարարություն են տարածել
Կիրակի, 02 փետրվարի, 2020 թ., 23:30
«Սասնա Ծռեր» արցախյան կուսակցությունը, լինելով Արցախի նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների նկատմամբ վերկուսակցական դիրքորոշում ունեցող քաղաքական ուժ, նախաձեռնել է վերջին տասնօրյակում հանրային մեծ հնչեղություն ստացած հացադուլի ու վերահաս բնապահպանական աղետի վերաբերյալ քննարկում:
Քննարկմանը մասնակցել են «Անկախության սերունդ կուսակցություն» , «Ազգային Վերածնունդ կուսակցություն», «Միացյալ Հայաստան», «Մեր տունը Հայաստանն է», «Վստահություն» կուսակցությունների, «Միացյալ Հայաստան» ՀԿ, «Վեկտոր» ՀԿ-ների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև քաղաքագետ Դավիթ Կարաբեկյանը, հասարակական գործիչներ Հասմիկ Առուշանյանը, Համլետ Գրիգորյանը, երիտասարդ ակտիվիստ Իգոր Բեցկովն ու Շուշանիկ Հայրիյանը, arcakh24.info-ի ներկայացուցիչ, խմբագիր Մարատ Եգանյանը, ովքեր քննարկման արդյունքում հանդես են եկել հետևյալ հայտարարությամբ. Խորապես մտահոգված լինելով արցախցի երկու հացադուլավոր քաղաքացիների՝ Քարվաճառի բնակիչ Ալեքսանդր Քանանեանի և Ստեփանակերտի բնակիչ Մհեր Պողոսյանի առողջական վիճակով և գիտակցելով, որ նրանք իրենց վրա են վերցրել բոլորիս անհանգստացնող բնապահպանական լրջագույն խնդիրների լուծումը՝ մենք՝ ներքոստորագրյալներս, հանդես ենք գալիս համատեղ հայտարարությամբ և կոչ ենք անում. 1. Արցախի իշխանություններին՝ ի դեմս Բակո Սահակյանի, սթափ գնահատել իրավիճակը և ժամ առաջ խելամիտ ջանքեր գործադրել անդառնալի հետևանքներից խուսափելու համար: Հաշվի առնելով հանրության լայն շրջանակներում առկա անվստահությունն Արցախի ներկայիս կառավարության գործունեության նկատմամբ՝ առաջին քայլով պահանջում ենք իրապես անկախ փորձագիտական հանձնաժողովի ձևավորում՝ բնապահպանության ոլորտի հայաստանյան հեղինակավոր մասնագետների ընդգրկմամբ: 2. Միաժամանակ կոչ ենք անում Արցախի բնակչության անվտանգության երաշխավորը հանդիսացող ՀՀ իշխանությանը չանտեսել խնդիրը և գործուն մասնակցություն ունենալ իրավիճակի արդյունավետ հանգուցալուծման հարցում հնարավորինս սեղմ ժամկետներում: 3. Խորապես երախտապարտ լինելով երկու հացադուլավորներին քաղաքացիական խիզախություն և կամք դրսևորելու համար, վստահեցնում ենք, որ բարձրացված խնդիրը գտնվում է հանրային օրակարգում, ուստի եղբայրաբար խնդրում ենք դադարեցնել հացադուլը: Ձեր ֆիզիկական ներկայությունն ինքնին համազգային խնդիրների լուծման հարցում չափազանց կարևոր է: 4. Հաշվի առնելով անկախ փորձագետների բացակայությունն Արցախում՝ կոչ ենք անում հայաստանյան բնապահպանական ոլորտի հեղինակավոր և անկողմնակալ մասնագետներին անտարբեր չլինել ստեղծված իրավիճակում, շահագրգիռ մասնակցություն ունենալ հանձնաժողովի աշխատանքներում և փորձագիտական եզրակացության ձևավորման գործում: Մեր հերթին պարտավորվում ենք շարունակել երկու քաղաքացիների սկսած արդար պայքարը և սկզբունքորեն հետամուտ լինել հնչեցված պահանջների կատարմանը: Հավաստիացնում ենք, որ պատրաստ ենք կիրառել օրինական պայքարի հնարավոր բոլոր միջոցները նպատակին հասնելու համար՝ ընդհուպ մինչև խմբային հացադուլ: Հ.Գ. այսօր հունվարի 21-ին հայտարարված հացադուլի 13-րդ օրն է, և ամեն ժամ հղի է անդառնալի հետևանքներով: Կոչ ենք անում ժամ առաջ խնդրին լուծում տալ: