«Քո պատիժը կայանալու է». Ռոմանոս Պետրոսյան
![]() 382 Չորեքշաբթի, 05 փետրվարի, 2020 թ., 10:35 Կոտայքի մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մենք քո հոխորտանքին չենք պատասխանի նույն քո ոճով՝ «փողոցի ժարգոնով» և կեղծ հերոսի կեցվածքով. դա մեր գործելաոճին ու տեսակին հարիր չէ, նաև՝ այդ դաշտում քո տեսակը, իհարկե, անմրցելի է, բայց ոչ երբեք՝ անհաղթելի։ Իսկ թե քանիսի հերոսն էիր այսօր, կողքիդ խմբվածների ով լինելուց ու քանակից կարելի էր կռահել։ ՀՀ-ում այլևս գործում է Օրենքի Գերակայությունը, և ինքնադատաստանի ժամանակներն անցյալում են. օրենքի ուժով է, իհարկե, քո պատիժը կայանալու, պարզապես մի փոքր համբերել է պետք, քանի դեռ Հայաստանի Հանրապետությունը ողնաշարը վերջնականորեն չի ուղղել։ Իսկ այն, որ մեր պետության որակի ու ժողովրդի ընկալման առումով ձեր տեսակն այլևս անվերադարձ մերժված է, դա աներկբա է։ Գուցե թավիշը ձեր տեսակի համար այլևս անտեղի ճոխություն է, բայց և իրավական պետության ներսում իրավապահ համակարգի կողմից բացառապես օրենքի դաշտում գործելը երբևէ շատ կամ ավելորդ չի կարող լինել. դա էլ անվիճելի է, և դա էր մեր երազանքների պետությունը, և դա ունենք այսօր։ Չփորձեք ձեր ցինիկությամբ չափելու Պետությանս ու Ժողովրդիս համբերությունը...»: |