«Սա եթե դիվանագիտական հնարք չէ, ապա իրականության հետ ոչ մի աղերս չունեցող պատրանք է». Վարդան Ոսկանյան
![]() 348 Չորեքշաբթի, 19 փետրվարի, 2020 թ., 04:20 Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Էթնիկ ադրբեջանական ինքնությունը ձևավորվել է նաև ռուսական միջամտության արդյունքում՝ պոկվելով համաիրանական-շիայական, պատկերավոր ասած, մեծ էթնիկ-դավանական տարերքից և դեռևս ոչ ամբողջապես բյուրեղացել՝ անցնելով հայկական ինքնության հետ հակադրության երկարատև փուլով, որն այժմ էլ ընթացքի մեջ է։ Հետևաբար, նույն այդ ադրբեջանական ինքնությունը, ըստ էության, խարսխված է երկու՝ հակաիրանական և հակահայկական առանցքների շուրջ, որոնք ենթադրում են համաիրանական-շիայական անցյալի ժխտում և հայության հետ շարունակական հակադրություն։ Ըստ այդմ, գոնե պատմության այժմյան հոլովույթում հավատամքը, թե հնարավոր են երկարաժամկետ անամպ հարաբերություններ Իրանի և Ադրբեջանի միջև, կամ Արցախյան հակամարտության այնպիսի լուծում, որն ընդունելի կլինի հայկական և ադրբեջանական կողմերի համար, եթե դիվանագիտական հնարք չէ, ապա իրականության հետ ոչ մի աղերս չունեցող պարզամիտ պատրանք է»։ |