ԱՄՆ-ում բորսաները փլուզվել են Թրամփի հայտարարությունից հետո
Կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված իրավիճակը կարող է հանգեցնել ԱՄՆ-ում տնտեսության անկմանը, հայտարարել է Դոնալդ Թրամփը՝ Սպիտակ տանը կայացած ճեպազրույցում։ Լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք տնտեսությունը շարժվում է դեպի ռեցեսիա՝ ֆոնդային բորսաներում վերջին իրադարձություններից հետո, Թրամփը պատասխանել է, որ դա հնարավոր է։
«Դե, դա կարող է պատահել: Բայց մենք իրավիճակը քննարկում ենք ոչ թե ռեցեսիայի տեսանկյունից, այլ վիրուսի դեմ պայքարի: Երբ մենք հաղթահարենք այն, ապա կլինի անհավատալի մեծ պահանջարկ թե՛ ֆոնդային բորսայում, թե՛ տնտեսության մեջ: Երբ այն ավարտվի, կարծում եմ, կտեսնենք անհավատալի աճ»,- նշել է Թրամփը:
Մարտի 16-ին ԱՄՆ ֆոնդային բորսաներում տեղի ունեցավ վերջին շաբաթվա ընթացքում երրորդ անկումը: Առևտրի հենց սկզբում անհրաժեշտ եղավ դադարեցնել սակարկությունները Նյու Յորքի բորսայում, քանի որ ամերիկյան հինգ հարյուր խոշորագույն ընկերությունների S&P 500 ինդեքսը նվազեց 8%-ով: Սակարկությունների վերսկսումից հետո անկումը շարունակվեց, բայց օրվա կեսին շատ ընկերությունների բաժնետոմսերի արժեքը բարձրացավ: Այնուամենայնիվ, սակարկությունների փակման արդյունքում գերակշռում էր անկումը, և S&P 500-ը փակվեց ավելի քան 11% անկումով, իսկ Dow Jones-ը՝ գրեթե 13%:
«Ինչո՞ւ է Թրամփն ուզում հենց ԶՊՄԿ-ն և Սյունիքը». Արթուր Դանիելյան
Ռուսաստանը սահմանափակելու է կորիզավոր մրգերի և խաղողի ներմուծումը Հայաստանից
136Երեկ, 22:05
«Նպատակ ունենք ԵՄ արտահանումը քառապատկենք, հնգապատկենք մինչև տարեվերջ»․ Գևորգ Պապոյան (տեսանյութ)
91Երեկ, 16:36
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը սահմանափակումներ է մտցնում ՀՀ-ից ձկան և ձկնամթերքի արտահանման նկատմամբ
155Երեկ, 13:47
162Երեկ, 13:35
«Իշխանությունն ակնարկում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի ուղղությունը՝ որպես ռուսական շուկայի փոխարինման միջոց»․ Տիգրան Աբրահամյան