«Սա պետք է սթափեցնող ազդակ լինի Հայաստանի իշխանության համար». Արման Բաբաջանյան
![]() 298 Երեքշաբթի, 24 մարտի, 2020 թ., 03:30 ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ԱՄՆ կառավարությունը որոշում է կայացրել կասեցնել Արցախին տրամադրվող շուրջ 1,5 միլիոն դոլարի աջակցությունը, որը ավանդաբար ուղղվում էր ականազերծման աշխատանքներին: Նման աջակցություն ԱՄՆ-ն Արցախին հատկացնում էր 1990-ականների սկզբից ի վեր, արդեն շուրջ երեք տասնամյակ, և այդ աջակցությունը չէր դադարել որևէ պարագայում՝ ոչ կախված Հայաստանում քաղաքական վայրիվերումների ու իշխանության ավտորիտար բնույթից, ոչ էլ, առավել ևս, ադրբեջանական ու թուրքական լոբբիների աշխատանքի արդյունքում: Եվ մեզ համար չափազանց կարևոր է հասկանալ՝ ինչո՞ւ դա տեղի ունեցավ հատկապես հիմա, երբ Հայաստանում հաստատված է ամբողջությամբ ժողովրդավարական իշխանություն, իսկ ադրբեջանական ու թուրքական լոբբիների աշխատանքը նույնն է, ինչ նախկինում: Հայաստանի ու Արցախի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի վարչակազմի դիրքորոշման վրա, բնականաբար, ազդել են նաև երկու հայկական պետությունների կողմից տարբեր առիթներով հնչած ոչ համարժեք հայտարարությունները, ինչպես, օրինակ, իրանցի բարձրաստիճան զինվորական Սուլեյմանիի սպանության համար ԱՄՆ-ին ուղղված կոպիտ մեղադրանքը Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղարի կողմից կամ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունն այն մասին, թե ինքը ԱՄՆ-ին ամենաշատը քննադատած Հայաստանի ղեկավարն է: Մենք պետք է դադարենք առաջնորդվել այն մտակաղապարներով, որ միայն ԱՄՆ-ն է պարտավոր աջակցել Հայաստանին, մենք պետք է ամերիկյան կողմին ներկայացնենք, թե ինչով ենք մենք պատրաստ հետաքրքիր լինել Նահանգների համար: Այլապես առաջիկայում էլ մենք կարող է ականատես լինենք ամերիկյան կողմից ոչ հայամետ քայլերի: Իսկ այդ հարցում ադրբեջանական ու թուրքական լոբբիներին մեղադրելը սոսկ մխիթարություն է և որևէ կապ չունի գործնական քաղաքականության հետ»: |