«Տեր-Պետրոսյանի կոչը որոշների մոտ հոգեխանգարմունք առաջացրեց». Մհեր Ղալեչյան
![]() 329 Չորեքշաբթի, 08 ապրիլի, 2020 թ., 23:00 Կորոնավիրուսով պայմանավորված Հայաստանում ստեղծված իրավիճակին անդրադարձել է նաև Հայաստանի առաջին նախագահը: քաղաքագետ Ռուբեն Մեհրաբյանն ասել է. «Նա առաջարկում է մի բանաձև, և, ըստ իր պատկերացման, եթե դրանով առաջնորդվեն հասցեատերերը, դրանից կշահի պետությունը: Ես համարում եմ, որ Տեր-Պետրոսյանն իր հրապարակային գործունեության մեջ բացառապես Հայաստանի պետական շահով առաջնորդվող գործիչ է, այլ հարց է, թե այդ «ռեցեպտը» որքանով տեղ կհասնի հասցեատերերին: Այս պահին Տեր-Պետրոսյանի ուղերձներն իրականություն դառնալու հնարավորություն չունեն»: Վերլուծաբան Մհեր Ղալեչյան դիտարկմամբ՝ առաջին նախագահի հոդվածի արձագանքները չափազանց հիվանդագին էին, բայց հոդվածում երկրի իրավիճակով մտահոգ մարդու ուղերձներ են. «Մինչդեռ դրանում դավադրական, աշխարհաքաղական ենթատեքստեր են տեսել արձագանքողները. միգուցե Տեր-Պետրոսյանն իսկապես յուրահատուկ տաղանդ ունի հեռավորության վրա հոգեխանգարմունք առաջացնել այդ մարդկանց մոտ: Տեր-Պետրոսյանը ճիշտ նկատառումներ է ներկայացրել, ցավոք, ռացիոնալ արձագանքները քիչ են»,- ասել է նա: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: |