«Իրականում Դուք փայլուն մանիպուլյատոր եք». Սուրեն Գրիգորյանը՝ Էդմոն Մարուքյանին
Երեքշաբթի, 14 ապրիլի, 2020 թ., 15:30
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանը պատասխանեց ԼՀԿ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի՝ իշխող խմբակցությանը տրված գնահատականին, թե իշխանությունն իրենց ներկայացրած նախագիծը մեկնաբանում է այնպես, ինչպես դա ժամանակին անում էր Արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանը:
«Այսօր Արման Աբովյանն ինձ ասաց, որ փայլուն իրավաբան եմ, ես էլ շարունակեմ կոմպլիմենտները: Պարո՛ն Մարուքյան, դուք էլ փայլուն մանիպուլյատոր եք իրականում: Այդպես փայլուն մանիպուլացնել՝ երկրորդ քաղաքական գործչի տրված չէ»,- հայտարարեց Ս. Գրիգորյանը և ներկայացրեց մի դրվագ՝ նախագիծը իրավական հարցերի հանձնաժողով բերելու գործընթացից:
Ըստ նրա՝ ԼՀԿ ներկայացուցիչը փետրվարին օրինագիծը ներկայացնելիս ասել է, թե օրինագծում խոսվում է ձերբակալված և կալանավորված անձանց մեկուսի տեսակցության մասին: Դրանից հետո կառավարությունը բերել է առաջարկ, որ պատգամավորը կարող է մտնել ցանկացած խուց, հաղորդակցվել այնտեղ գտնվող անձանց հետ, եթե ցանկանա մեկուսի տեսակցել, դիմի քննիչին: Քննիչը մերժի դա միայն պատճառաբանված որոշմամբ:
«Դուք ասացիք՝ ոչ, մերժեցիք այդ առաջարկը: Դրանից հետո դուրս եք եկել ու այս ամբիոնից ասում եք՝ տեսակցելու մասին չէ խոսքը: Բա եթե տեսակցելու մասին չէ խոսքը, ինչո՞ւ եք տեսակցություն նախատեսող 15-րդ հոդվածում փոփոխություն անելու նախագիծ բերում: Եվ հիմա դա փորձում եք ներկայացնել այնպես, թե «Իմ քայլը» նույն մեկնաբանության կրողն է»,- ամփոփեց իշխանական պատգամավորը: