«Իշխանություն է ընկել ձեռքներդ, չգիտեք՝ ոնց օգտագործեք». բանավեճ ԱԺ-ում
Չորեքշաբթի, 15 ապրիլի, 2020 թ., 12:00
ԼՀԿ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, անդրադառնալով օրեր առաջ արտակարգ դրություն հայտարարելու հարցը քննարկելու նպատակով հրավիրված նիստին, ասաց, որ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը տեղեկացված է եղել, որ կառավարությունը նիստ է գումարել, սակայն ԱԺ հրավիրվելիք նիստի մասին չի տեղեկացրել ԼՀԿ-ին․ «Այդ օրը խռովել եք երևի: «Իմ քայլը» դաշինքը կարող է խռովել, ԱԺ նախագահը՝ չի կարող: ԱԺ նախագահը պիտի լինի բոլորի ԱԺ նախագահը: Բայց այդպես է ստացվել, այդպես կաշխատենք: Տպավորություն ունեմ, որ իշխանություն է ընկել ձեռքներդ, չգիտեք՝ ոնց օգտագործեք»:
Մարուքյանը տեղից հայտարարեց, թե 2-րդ ընթերցումը բոյկոտել էին:
«Դե բոյկոտել եք, մի՛ գցեք ԱԺ նախագահի վրա: Ինչ վերաբերում է նրան, որ ԱԺ նախագահին ասում եք՝ իշխանություն է ընկել ձեռքներդ, չգիտեք՝ ոնց օգտագործեք, այդպիսի խոսքերն ինձ չեն վնասում, իմ թաքնված իղձերի մասին չեն խոսում: Անաչառությունս էլ կարող եք դնել կասկածի տակ: Եվ եթե Դուք չեք տեսնում տարբերությունն ամբիոնից արվող քաղաքական ելույթի, որտեղ ասվում է՝ Դուք մանիպուլյատոր եք, և տեղից խոսող պատգամավորին ասում եք՝ դու ո՞վ ես, եռակի ցավում եմ Ձեզ համար»,- գնահատեց խորհրդարանի ղեկավարը: