Ո՞րն է լինելու կաթողիկոսի հաջորդ քայլը` հրապարակային հորդորից հետո. «Ժողովուրդ»
![]() 244 Հինգշաբթի, 16 ապրիլի, 2020 թ., 09:00 «Նախօրեին Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն հայտարարություն էր տարածել՝ ի թիվս այլ մտահոգությունների, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու հորդոր անելով, որին պատասխանեց ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակը: Նա հիշեցրեց, որ կաշառքի օժանդակություն կատարելու մեջ մեղադրվող Սամվել Մայրապետյանին բուժման նպատակով Հայաստանից թույլատրվել էր դուրս գալ 2019-ի հունվարի 25-ին, որի համար համար անձնական երաշխավորություն էին ներկայացրել Առողջապահության նախարարության գլխավոր նյարդավիրաբույժ Ռուբեն Ֆանարջյանը և Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի ղեկավար Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը՝ յուրաքանչյուրը վճարելով 15-ական մլն դրամ։ Սակայն Մայրապետյանը գնաց ու այլևս չվերադարձավ: Այսինքն՝ Կառավարությունը հիշեցրել էր վատ նախադեպը՝ հասկացնելով, որ չարժե անգամ մտածել Քոչարյանին ազատ արձակելու հեռանկարի մասին»: Նյութն ամբողջությամբ կարդացեք թերթի այսօրվա համարում։ |