«Համոզված եմ, որ տեղի ունեցածն ուղիղ կապ ունի Սեդա Սաֆարյանի գործունեության հետ». Նինա Կարապետյանց
Երկուշաբթի, 27 ապրիլի, 2020 թ., 14:25
«Ես խորին համոզմունք ունեմ, որ դա պատահականություն չէր, հարձակվողները շատ լավ իմացել են, թե ուր են եկել և ինչի համար են անում: Գետնին տապալել կնոջը և հարվածել, դա բարոյական բոլոր նորմերից դուրս է: Դա օրենքով չի կարգավորվում, բարոյական նորիմերով է կարգավորվում: Համոզված եմ, որ դա պատահականություն չէ և ուղիղ կապ ունի տիկին Սաֆարյանի գործունեության հետ». ապրիլի 27-ին նման պնդում արեց «Հելսինկյան ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ, իրավապաշտպան Նինա Կարապետյանցը՝ արձագանքելով նախօրեին փաստաբան Սեդա Սաֆարյանի հետ կապված միջադեպին: «Գուցե սա կարող է և Մարտի 1-ի հետ էլ կապված չլինել, բայց տիկին Սաֆարյանի գործունեությունը տարիներ շարունակ եղել է այնպիսին, որ ինքը շատերի համար թիրախ է դարձել»,- նշեց իրավապաշտպանը:
Ն. Կարապետյանցի համոզմամբ՝ այդ քայլը կատարողները համոզված են եղել, որ անպատիժ են մնալու: Տեղի ունեցածը «տխրահռչակ թավիշի հետևանքն է»: