«Հայտնի է Ադրբեջանի պատվիրակության նոր կազմը ԵԽԽՎ-ում». Կարեն Հովհաննիսյան
Երկուշաբթի, 27 ապրիլի, 2020 թ., 16:40
Քրդագետ, թուրքագետ Կարեն Հովհաննիսյանը ֆեսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայտնի է Ադրբեջանի Միլի մեջլիսի պատվիրակության նոր կազմը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ):
Պատվիրակության նախագահ՝ Սամեդ Սեիդով, անդամներ՝ Քյամալ Ջաֆարով, Սևինջ Ֆատալիև, Փարվին Քերմզադե, Նիգյար Արփադարաի, Քենուլ Նուրուլլաևա, Էրքին Հադիրլի, Ռաֆայել Հուսեինով, Սաբիր Հաջիև, Ֆիզուլ Մուստաֆա, Ասիմ Մոլլազադե և իհարկե Թուրալ Գյանջալիևը: Ես սպասում էի Թուրալ Գյանջալիևին ԵԽԽՎ-ի ադրբեջանական պատվիրակության կազմում, քանի որ նա նաև ներկայացնում է տխրահռչակ «Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի» ղեկավարի պաշտոնը:
1980թ-ին ծնված Գյանջալիևը հմտություններ է ձեռք բերել այնպիսի բնագավառներում, ինչպիսիք ենք դիվանագիտությունը, Ադրբեջանի միջազգային անվտանգության հարցերը, միջազգային հարաբերություններ, իրավունք և այլն:
Կարծում եմ, որ այս անձը դառնալու է ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի, այսպես ասած, ծանր հրետանին:
Մի կողմից էլ մեզ համար արդեն պետք է մոտավոր պարզ լինեն այս պատվիրակության հակահայ գործունեության հիմնական շտրիխները, և մշտապես դրանց հակազդելու գործիքակազմ պետք է մշակվի, հատկապես սկզբնական շրջանում: Որովհետև հենց սկզբանական շրջանում փորձելու են իրենց ուժը ցույց տալ»: