«Ալիևը կազմակերպում է նացիստական ռեժիմի ադրբեջանցի աջակցի փառաբանում և ներկայանում որպես նացիզմի հակառակորդ». Ն․ Փաշինյան
![]() 417 Շաբաթ, 16 մայիսի, 2020 թ., 14:45 Մամուլի ասուլիսում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փաստերով հակադարձեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին․ «Փաստական տվյալների հիման վրա Երկրորդ համաշխարհայինի տարիներին մոտավորապես 75 հազար ադրբեջանցի ներգրավված է եղել նացիստական լեգեոներական խմբավորումներում: Գոյություն է ունեցել ադրբեջանական լեգեոն, որն ունեցել է դրա համար անհրաժեշտ բոլոր ատրիբուտները՝ սկսած հագուստից»,- ասաց ՀՀ վարչապետը՝ ցուցադրելով արխիվային լուսանկարներ։ Նա հայտնեց նաև, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին Գերմանիայում լույս է տեսել ադրբեջանական լեգեոներական պաշտոնաթերթը: «Ինչպե՞ս կարելի է ներկայանալ որպես նացիզմի հակառակորդ և նացիզմի կողմնակից լինելու մեջ մեղադրել ՀՀ-ին, երբ Ադրբեջանում անձամբ Իլհամ Ալիևը կազմակերպում է նացիստական ռեժիմի ադրբեջանցի աջակցի փառաբանումն իր երկրում, իսկ արտաքին աշխարհում փորձում է ներկայանալ որպես նացիզմի հակառակորդ: Սա ուղղակի անընդունելի է»։ ![]() |