«Խուսափում է օգտագործել «Արցախ» անվանումը երկրի ներսում, իսկ դրսում ընդհանրապես չի օգտագործում»․ Ստեփան Դանիելյան
![]() 278 Շաբաթ, 16 մայիսի, 2020 թ., 19:35 Քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արդեն ակնհայտ է, որ Հայաստանի ընտրված ներկայացուցիչների վարչապետն արդեն որոշ պայմանավորվածություններ ունի (բանավոր կամ գրավոր), որոնք հրապարակայնորեն կատարում է։ - Խուսափում է օգտագործել «Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանություններ» արտահայտությունը՝ համառորեն ասելով «Ղարաբաղի ընտրված ներկայացուցիչներ», հաջորդ փուլում կօգտագործի «փաստացի իշխանություններ» արտահայտությունը։ - Խուսափում է օգտագործել «Արցախ» անվանումը երկրի ներսում, իսկ դրսում ընդհանրապես չի օգտագործում. ըստ երևույթին, շուտով կլսենք նաև «Խանքենդի» անվանումը։ - «Լուծումը պետք է բավարարի երեք ժողովուրդներին» բանաձևը, փաստորեն, նշանակում է հրաժարում Արցախի անկախությունից։ Այլ բան այդ բանաձևը նշանակել չի կարող։ - «Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի» միջազգայնորեն ճանաչման փորձերը նույնպես Հայաստանի ընտրված ներկայացուցիչների լռելյայն համաձայնության նշանն է։ Համենայն դեպս, որևէ դիվանագիտական քայլ դրա դեմ չի արվել։ - Մայիսի 8-ին նշանակված Քոչարյանի խափանման միջոցի դատը նույնպես ընտրված վարչապետի կողմից Ադրբեջանին ուղղված բարի կամքի դրսևորումն էր»։ |