«Խուսափում է օգտագործել «Արցախ» անվանումը երկրի ներսում, իսկ դրսում ընդհանրապես չի օգտագործում»․ Ստեփան Դանիելյան
Շաբաթ, 16 մայիսի, 2020 թ., 19:35
Քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արդեն ակնհայտ է, որ Հայաստանի ընտրված ներկայացուցիչների վարչապետն արդեն որոշ պայմանավորվածություններ ունի (բանավոր կամ գրավոր), որոնք հրապարակայնորեն կատարում է։
- Խուսափում է օգտագործել «Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանություններ» արտահայտությունը՝ համառորեն ասելով «Ղարաբաղի ընտրված ներկայացուցիչներ», հաջորդ փուլում կօգտագործի «փաստացի իշխանություններ» արտահայտությունը։
- Խուսափում է օգտագործել «Արցախ» անվանումը երկրի ներսում, իսկ դրսում ընդհանրապես չի օգտագործում. ըստ երևույթին, շուտով կլսենք նաև «Խանքենդի» անվանումը։
- «Լուծումը պետք է բավարարի երեք ժողովուրդներին» բանաձևը, փաստորեն, նշանակում է հրաժարում Արցախի անկախությունից։ Այլ բան այդ բանաձևը նշանակել չի կարող։
- «Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի» միջազգայնորեն ճանաչման փորձերը նույնպես Հայաստանի ընտրված ներկայացուցիչների լռելյայն համաձայնության նշանն է։ Համենայն դեպս, որևէ դիվանագիտական քայլ դրա դեմ չի արվել։
- Մայիսի 8-ին նշանակված Քոչարյանի խափանման միջոցի դատը նույնպես ընտրված վարչապետի կողմից Ադրբեջանին ուղղված բարի կամքի դրսևորումն էր»։