«Ակնհայտ են Վանեցյանի ուղղակի կապերը ռուսական իշխանությունների հետ». Արամ Սարգսյան
![]() 287 Երեքշաբթի, 26 մայիսի, 2020 թ., 23:30 «Ինձ համար ակնհայտ են Արթուր Վանեցյանի ուղղակի կապերը ռուսական իշխանությունների, ռուսական քաղաքական շրջանակների հետ: Մեր ԱԱԾ աշխատակիցների 60-70%-ն անուղղակիորեն կապված են ռուսական ծառայությունների հետ, ինչը մեր դժբախտություններից մեկն է, և մենք պետք է մեր ԱԱԾ կադրերը պատրաստենք Հայաստանում»,- «Առաջին լրատվական»-ի եթերում ասել է «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը: Անդրադառնալով Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան, Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանի՝ վերջին շրջանում ծավալած գործունեությանը՝ Սարգսյանն ասել է. «Եթե նա ՀՀԿ-ին չի ներկայացնում, ուրեմն քաղաքական հետաքրքրություն չի ներկայացնում: Եվ եթե ՀՀԿ ղեկավարը Սերժ Սարգսյանը չլինի, ես ավելի շատ այդ դերում կտեսնեմ հավատարիմ հանրապետականներին, որոնք առ այսօր թուք ու մուր ուտելով, պահպանում են հանրապետականի իրենց դիրքերը, քան թե՝ Միքայել Մինասյանին: ՀՀԿ-ում կան փորձառու մարդիկ և արժանի են ընդդիմադիր լինելու, տեսակետներ ասելու և պիտանի լինելու»: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: |