Գոգյան-Թամրազյան «առերեսումը» թեժ է անցել. «Հրապարակ»
![]() 318 Չորեքշաբթի, 27 մայիսի, 2020 թ., 09:00 «ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի մշտական հանձնաժողովում ԿԳՄՍ փոխնախարար Գրիշա Թամրազյանի և ԲՈԿ նախկին նախագահ Սմբատ Գոգյանի նախօրեի «առերեսումն» անցել է բավականին բուռն մթնոլորտում։ Հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը, ով նախարար Արայիկ Հարությունյանի գլխավոր մրցակիցն է, և նրանց ջրերը մի առվով չեն հոսում, իմքայլական պատգամավորների հետ նեղն է գցել փոխնախարարին, ով, ի դեպ, խոստովանել է, որ Գոգյանի հետ հանդիպումն ինքն է նախաձեռնել, սակայն ասել է, թե դա «տղայական ռազբորկա» չի եղել, ինչպես մամուլն է ներկայացրել։ ԱԺ հանձնաժողովականները դուրս են եկել Գոգյան-Թամրազյան հակամարտության շրջանակից և նախարարության ներկայացուցչին մեղադրանքներ առաջադրել իրավիճակին չտիրապետելու և ոլորտը բախտի քմահաճույքին թողնելու համար»։ Նյութն ամբողջությամբ կարդացեք թերթի այսօրվա համարում։ |