«Կառավարության հրաժարականների պահանջներն անպատեհ են». Արամ Աբրահամյան
![]() 391 Չորեքշաբթի, 10 հունիսի, 2020 թ., 05:10 «Առավոտ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Դառնալով ընդդիմության մի մասի ասածների բովանդակությանը՝ ասեմ, որ ես դրա հետ կտրականապես համաձայն չեմ. կառավարության փոփոխության և հրաժարականների պահանջներն ինձ չափազանց անպատեհ են թվում: Այս ծանր վիճակում մեզ միայն իշխանական վերադասավորումներն էին պակաս: Իսկ երբ վարակը նահանջի (իսկ Հայաստանի դեպքում դա հնարավոր կլինի միայն այն պարագայում, երբ համաշխարհային մակարդակով կսկսվի կիրառվել «COVID-19»-ի պատվաստանյութը), կառավարությունը կարող է ասել՝ «մենք կառավարման համակարգից և, մասնավորապես, համավարակի դեմ պայքարից գլուխ չհանեցինք, թող գան նոր մարդիկ, որոնք ավելի լավ կկատարեն այդ գործը»: Բայց աշխարհիս երեսին մարդկության ողջ պատմության մեջ չի եղել մի կառավարություն, որը նման բան կասեր»: |