Գործին «խառնվել» են Սամվել Ալեքսանյանն ու Խաչատուր Սուքիասյանը․ «Հրապարակ»
Չորեքշաբթի, 10 հունիսի, 2020 թ., 09:00
«Հրապարակ»-ը գրում է․ «Ռեստորանների տերերի մոտ դժգոհություն է հասունանում ընդդեմ իշխանությունների: Սամվել Ալեքսանյանի եղբորորդու և նրա կնոջ հետ պատահած միջադեպը (կինը «Բելաջիոյի»՝ խանութի, Սերգեյի դուստրն է) լցրել է ռեստորանատերերի համբերության բաժակը, որոնք առանց այն էլ արտակարգ ռեժիմի հետ կապված՝ լավ օրեր չեն ապրում:
Հիշեցնենք, որ «Կոնգ» սրճարան են մտել ոստիկանները և հայտարարել, որ իրավունք չունեն աշխատելու՝ պետք է փակվեն։ Ապա ծեծի են ենթարկել այնտեղ ժամանակ անցկացնող անձանց։ Ռեստորանատերերը ցանկացել են բողոքի ակցիաներ իրականացնել, սակայն գործին «խառնվել» են Սամվել Ալեքսանյանը, Խաչատուր Սուքիասյանը, հորդորել են՝ «էս խառը մոմենտին կրակի վրա յուղ չլցնել»: Ի դեպ, միջադեպի ընթացքում «քաշքշված» Ռոման Մուրադյանը ոչ միայն Ալեքսանյանի եղբորորդու՝ Արտակ Ալեքսանյանի ընկերն է, այլև ներկայիս ոստիկանապետի բարեկամներից և ՊՆ-ի մատակարարներից»: