«Ստիպում էին վարչապետին վերաբերող զզվելի մեկնաբանությունները թարգմանել՝ Մոսկվա ուղարկելու համար»․ ՎՏԲ-ի նախկին աշխատակցի բացահայտումը
![]() 326 Ուրբաթ, 12 հունիսի, 2020 թ., 00:30 ՎՏԲ-Հայաստան բանկի PR մենեջերը, ով այսօր աշխատանքից ազատման դիմում է գրել, ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել. «Այսպիսով, ես այլևս ՎՏԲ-Հայաստան բանկի PR մենեջերը չեմ, թողնում եմ աշխատանքս: Աշխատանքում ամենավատ բանն այն է, երբ գործատուն չի գնահատում պրոֆեսիոնալիզմը, չի լսում աշխատողի կարծիքը, չի վստահում քո գիտելիքներին և ակնկալում է միայն ստրկությամբ ենթակայությունը և սեփական կարծիքի բացակայությունը: Ես չեմ խոսում նման պարզ հայեցակարգերի մասին, ինչպիսիք են մարդկային վերաբերմունքը և հաղորդակցությունը, որը հասանելի չէ.․․ նույնիսկ հեռակա աշխատելու խնդրանքը մերժվեց: Ես բազմիցս խնդրեցի ինձ թույլ տալ աշխատել տնից, քանի որ ես վախենում էի վարակվել և վարակել իմ ամբողջ ընտանիքին, բայց պատասխանը «ոչ» էր: Վերջին կաթիլը եղավ բանկի ղեկավարության անձնական առաջադրանքը, որ ՀՀ վարչապետի գրառումների տակ բոլոր զզվելի մեկնաբանությունները թարգմանեի ռուսերեն՝ Մոսկվա ուղարկելու համար: Կարճ ասած՝ «2019-ի լավագույն աշխատակիցը» ազատվեց աշխատանքից: Այո, աշխատանքս կորցրել եմ, բայց դեմքս ու արժանապատվությունս չեմ կորցրել»։ |