«Իբր Վազգենի հետ ընտրությունների ժամանակ ինչ-որ ֆինանսական խնդիրներ են եղել». ինչ է փնտրում ԱԱԾ-ը Ծառուկյանի տանը
![]() 299 Կիրակի, 14 հունիսի, 2020 թ., 10:20 Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ԱԱԾ-ը վաղ առավոտից գտնվում է ԲՀԿ առաջնորդ, պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի՝ Առինջի առանձնատանը: ԲՀԿ-ական պատգամավորներն այժմ ևս Ծառուկյանի առանձնատան մոտ են: Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ կատարվում է խուզարկություն, հնարավոր են ձերբակալություններ: «Այստեղ այս պահին ԱԱԾ-ն խուզարկություն է իրականացնում, մեզ հասած տեղեկություններով 2017 թվականին խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Վազգեն էր անունը, ազգանունը չեմ հիշում, մեծամասնականով առաջադրված թեկնածու, իբր այդ թեկնածուի հետ ընտրությունների ժամանակ ինչ-որ ֆինանսական խնդիրներ են եղել, գումար է տվել, ինչ է արել, խուզարկություն իրականացնողները չկարողացան անգամ հստակ բացատրել: Այս ամենը դեժավյուի տպավորություն է թողնում, այս պահին մեր բազմաթիվ կուսակցականների համակիրների տներում ԱԱԾ աշխատակիցներ են գտնվում, այս իշխանությունը ուղղակի չի հանդուրժում այլակարծություն, գործում է նույն մեթոդներով, նույն ձեռագրով, պատկերացնում եք աբսուրդը, ինչ են պեղել: |