«Փորձ է արվում ունենալ ձեռնասուն ՍԴ». Իվետա Տոնոյան
![]() 241 Երկուշաբթի, 22 հունիսի, 2020 թ., 12:00 «Իշխանությունները հետևողականորեն շարունակում են հաշվեհարդար տեսնել Սահմանադրական դատարանի և դատավորների նկատմամբ»,- ԱԺ-ում այսօր՝ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը՝ անդրադառնալով նախատեսվող արտահերթ նիստին, որի ժամանակ քննարկվելու է «Իմ քայլի» հեղինակած Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը: «Իշխանությունները պարզապես չեն ուզում ունենալ Սահմանադրական դատարան և փորձ է արվում ունենալ ձեռնասուն ՍԴ: Ես, իհարկե, հասկանում եմ, որ միգուցե իշխանությունների սրտի ՍԴ դատավորի էտալոնը Վահե Գրիգորյանն է, ով մեկ տարի շարունակ չկատարելով իր գործառույթները, ստացել է շուրջ 15 մլն դրամ աշխատավարձ, օգտվել է դատավորի համար սահմանված բարիքներից... Ուզում եմ զգոնության, սթափության կոչ ուղղել իշխանությունը»,- ասաց Տոնոյանը: |