Տասնյակ նավթային տանկերներ արդեն կես տարի մնացել են ծովերում
Ոչ մեկին պետք չեկող վենեսուելական նավթով բեռնված տանկերները մի քանի ամիս շարունակ գտնվում են տարբեր ծովերում, քանի որ համաշխարհային նավթավերամշակման գործարանները վախենում են ամերիկյան պատժամիջոցների վտանգից, գրում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Վենեսուելայի նավթագազային պետական PDVSA ընկերության աղբյուրներին։
Refinitiv Eikon-ի փոխանցմամբ՝ առնվազն 16 տանկեր կանգնած են ծովերում: Ընդհանուր առմամբ, նրանք տեղափոխում են ավելի քան 18 միլիոն տոննա հումք, ինչը համարժեք է այն նավթի ծավալին, որը երկիրը արտահանում է երկու ամսվա ընթացքում։ Նավերի մի մասը ծովում է գտնվում ավելի քան վեց ամիս: Նրանք մի քանի անգամ ժամանել են նավահանգիստներ, սակայն չեն կարողացել նավթ վաճառել:
Վաշինգթոնը խստացնում է պատժամիջոցները Վենեսուելայի նկատմամբ՝ թույլ չտալով հումքի արտահանումը երկրից և նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի ռեժիմին զրկելով եկամտի հիմնական աղբյուրից: