«Առանց Արցախի՝ անհնար է որևէ առաջընթաց ունենալ և արդյունավետ լուծումներ գտնել». Արայիկ Հարությունյան
![]() 358 Շաբաթ, 04 հուլիսի, 2020 թ., 18:10 Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեսանյութ է հրապարակել, որին կից գրել է. «Հարգելի՛ հայրենակիցներ Այսօր ընդունել եմ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին: Քննարկված հարցերից առանցքայինը, բնականաբար, ադրբեջանա-արցախյան հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումներն էին: Մեկ անգամ ևս վերահաստատել եմ պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը, այն է՝. ա) միջնորդական առաքելության առումով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը մեզ համար շարունակում է մնալ ամենաընդունելին, բ) բանակցային գործընթացում առանց Արցախի Հանրապետության՝ որպես լիիրավ կողմի լիարժեք մասնակցության անհնար է որևէ առաջընթաց ունենալ և արդյունավետ լուծումներ գտնել: Իսկ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ապակառուցողական դիրքորոշումն ու ռազմատենչ հայտարարությունների շարունակումը կողմերին միայն զրկում է խաղաղ կարգավորման գործընթացում իրական արդյունք ապահովելու հնարավորությունից»: |