«Քաղաքական նպատակներ է հետապնդում արտակարգ դրության ռեժիմի երկարաձգումը». Վարուժան Ավետիսյան
![]() 238 Շաբաթ, 11 հուլիսի, 2020 թ., 22:30 «Եթե հիշում եք՝ մենք դեռ փետրվարից խոսում էինք այն մասին, որ անհրաժեշտ է անմիջապես արտակարգ դրություն հայտարարել և կարանտին սահմանել, խիստ միջոցներ ձեռնարկել՝ համավարակը կանխելու ուղղությամբ: Այն ժամանակ դեռ նոր էր սկսվել համավարակը, և հնարավոր կլիներ վրացական տարբերակով գնալ ու արագ դուրս գալ այս վիճակից՝ հնարավորինս փոքր կորուստներով»,- «Բաց TV»-ի եթերում կարծիք է հայտնել «Սասնա Ծռեր» կուսակցության քարտուղարության համակարգող Վարուժան Ավետիսյանը՝ անդրադառնալով արտակարգ դրության հերթական երկարաձգմանը և համավարակը կանխելու կառավարության անհաջող փորձերին: «Ամբողջությամբ ձախողեցին այն մարդկանց կարիքների կենսական ապահովումը, որոնք աշխատանք կորցրին կամ չէին աշխատում: Բանկերում մարդկանց հերթեր կանգնեցրին և կատարելապես ձախողեցին: Մինչև հիմա էլ շատ ձախող, ձախավեր տրամաբանությամբ են առաջնորդվում. աջ ձեռքը չգիտի՝ ձախն ինչ է անում»,- հայտարարել է Վարուժան Ավետիսյանը: «Հիմա, բացի համավարակի հետ կապված հանգամանքներից, առնվազն հիմնավոր կասկածի մակարդակով կարող ենք ասել, որ քաղաքական նպատակներ է հետապնդում արտակարգ դրության ռեժիմի երկարաձգումը»,- կարծիք է հայտնել «Սասնա ծռեր» կուսակցության ներկայացուցիչը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |