«Եթե Փաշինյանը տավուշյան դեպքերից տեղյակ լիներ, չկրակելու հրաման կտար». Միքայել Մինասյան
![]() 378 Շաբաթ, 25 հուլիսի, 2020 թ., 23:10 Վատիկանում Հայաստանի նախկին դեսպան, Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեսանյութ է հրապարակել, որին կից գրել է. «Անցած շաբաթվա ընթացքում ստացված հարցերի շրջանակում խոսել եմ տավուշյան մարտերում մեր բանակի փայլուն հաղթանակի ու Հայաստանից հնչող խաղաղասիրական անհեթեթ կոչերի, արտերկրում հայերի դեմ աճող ագրեսիայի, բիզնեսի խնդիրների ու ադրբեջանական լոբբիստների հարձակումներին դեմ անպաշտպան մնացած մեր հայրենակիցների, ինչպես նաև դիմակների համար 80.000 քաղաքացիների վճարած ապօրինի տուգանքները վերադարձնելու պարտավորության մասին»: Մինասյանն իր խոսքի ընթացքում հայտնել է, թե ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «տեղյակ չի եղել» Տավուշի սահմանին տեղի ունեցող ռազմական գործողություններից. «Եթե Փաշինյանը տավուշյան դիրքային պատերազմից տեղյակ լիներ, չկրակելու հրաման կտար»,- ասել է նա: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |