«Արդեն 3-րդ անգամ ադրբեջանական ակտիվությունը համընկնում է Ամուլսարում հակահայկական ակտիվության հետ». Վ. Ավագյան
![]() 212 Չորեքշաբթի, 29 հուլիսի, 2020 թ., 02:10 «Սասնա ծռեր» կուսակցության մամուլի խոսնակ Վահագն Ավագյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արդեն երկրորդ անգամ ադրբեջանական ակտիվությունը համընկնում է Ամուլսարում հակահայկական ակտիվության հետ: Հիշեցնեմ, որ «Լիդիան»-ում թուրք բաժնետերեր կան, մասամբ երևացող, մասամբ էլ, վստահաբար, չերևացող: Մինչ այս պահը Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունն ամեն ինչ անում է՝ թուրքական «Լիդիան»-ի շահերը իրացնելու և հայ ժողովրդին Ջերմուկում ոչնչացնելու համար: Կարծում եմ, եթե Ջերմուկում թուրքական սադրանքները շարունակվեն տեղի բնակչությունն, ինքնապաշտպանության և թշնամու գործակալներին զինաթափելու նկատառումներից ելնելով, անցնելու է քաղաքացիական ձերբակալությունների: Վստահ եմ նաև, որ Երևանում հազարավոր քաղաքացիներ միանալու են հանցագործների չեզոքացման գործողություններին... Այս իրադարձությունները, իրավամբ, նշանակելու են, որ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը այլևս լեգիտիմ չէ»: |