Հայկ Մարությանի պարզաբանումը՝ Մաշտոցի պուրակում տեղի ունեցող կառուցապատման վերաբերյալ
![]() 224 Երեքշաբթի, 04 օգոստոսի, 2020 թ., 12:55 Այսօր՝ օգոստոսի 4-ին, Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, պարզաբանում ներկայացնելով Մաշտոցի պուրակի ծառահատման և կառուցապատման վերաբերյալ, հայտարարեց, որ բոլորը, այդ թվում ինքը, պայքարել է Մաշտոցի պուրակի համար։ «Բացի դրանից, 2018 թվականի մայիս 16-ին Տարոն Մարգարյանի կողմից ստորագրվում է մի որոշում, որով մինչև այդ մոտ 386քմ վարձակալությունը դառնում է 1048 քմ, և այդ վարձակալությունը մինչև 2040 թվականի դեկտեմբերը ֆիքսում է իր այդ 277 քմ սեփականությունը, 17քմ սեփականությունը՝ որպես սեփական գույք»,- հայտնեց քաղաքապետը։ Նա նշեց, որ այդ որոշումն ինքը չեղյալ է համարել. «Ասեմ ավելին, պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել, որ 277 քմ և 17քմ սեփական գույքը, որն իրենն է, քանդում ենք, վերացնում ենք սեփականության իրավունքը և դրա տեղը տալիս ենք այդ նույն տարածքում կառուցապատման իրավունք՝ վարձակալության հիմունքով, ինչը նշանակում է, որ այն գույքը, որը հիմա կառուցվում է, համայնքային գույք է»,- ասաց Հայկ Մարությանը։ |