Կորոնավիրուսի դեմ դեղամիջոցը կհամալրի կենսականորեն անհրաժեշտ դեղերի ցանկը. ՌԴ ԱՆ
Նոր կորոնավիրուսային վարակի բուժման համար պատվաստանյութը՝ «Ֆավիպիրավիրը», շուտով կներառվի կենսականորեն անհրաժեշտ դեղամիջոցների ցանկում, հայտարարել Է ՌԴ առողջապահության նախարարի օգնական Ալեքսեյ Կուզնեցովը:
«Մոտ ժամանակներս «Ֆավիպիրավիրը» կընդգրկվի կենսականորեն անհրաժեշտ դեղամիջոցների ցանկում, որից հետո դեղամիջոցի առավելագույն գները կգրանցվեն՝ հաստատված մեթոդաբանության համաձայն»,- ասել է Կուզնեցովը։
«Արեպլիվիր» դեղամիջոցը Ռուսաստանում պաշտոնապես հաստատվել է հունիսին: Այն Ճապոնիայում մշակված «Ֆավիպիրավիր» դեղամիջոցի անալոգն է, որն օգտագործվում է COVID-19-ի բուժման համար:
«Պրոմոմեդ» դեղագործական ընկերության գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Մլադենցևն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ «Արեպլիվիրի» գինը կկազմի 12320 ռուբլի: