Դարի գտածոն. Եգիպտոսում 27 սարկոֆագ են գտել
Հնագետները հայտնաբերել են 27 սարկոֆագ՝ Կահիրեից ոչ հեռու գնվող Սաքքարում։ Ինչպես հաղորդել Է BBC News-ը, սարկոֆագների տարիքը գերազանցում է 2500 տարին:
Ավելի վաղ Եգիպտոսի իշխանությունները հայտարարել են, որ պեղումների վայրում հայտնաբերվել է 13 սարկոֆագ, այնուհետև հայտնաբերվել է ևս 14-ը: Փորձագետներն այս հայտնագործությունը համարում են իր տեսակի մեջ ամենամեծը:
«Նախնական հետազոտությունները ցույց են տավել, որ այդ դագաղներն ամբողջությամբ փակ են և չեն բացվել թաղվելու պահից ի վեր»,- հայտարարել է Եգիպտոսի հնությունների գործերով նախարարությունը։
Կահիրեից 30 կմ հեռավորության վրա գտնվող Սաքքարան 3000 տարի առաջ ակտիվորեն օգտագործվել է թաղումների համար և եղել է Մեմֆիսի գլխավոր դամբարանը՝ Հին Եգիպտոսի մայրաքաղաքը: Այժմ այն պատկանում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգությանը։