«Ադրբեջան անունով պետությունն, արդեն, վստահ կարելի է ասել՝ քաղաքական բուտաֆորիա է». Սարո Սարոյան
Կիրակի, 04 հոկտեմբերի, 2020 թ., 17:55
Քաղաքական վերլուծաբան Սարո Սարոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կարող եմ վստահ արձանագրել, որ Ադրբեջանում Գյանջա անունով քաղաք այլևս չկա, քանզի քաղաքը մեր հարվածներից հետո արագ դատարկվում է այս ժամերին: Միայն Նարիման Նարիմանովի պողոտայի ամբողջ երկայնքով մինչև Սուլեյման Ռահիմովի փողոց ընկած հսկա տարածքը ուժեղ ռմբահարման է ենթարկվել ըստ warmap մասնագիտացված կայքի գծանշման: Գյանջայում ևս մեկ մեծ հարվածի օջախ կա դեպի ալյումինի գործարան ընկած հատվածում: Նաև Գյանջայում այլևս չկա օդանավակայան, այն հողին է հավասարեցվել րոպեներ առաջ: Երեկ արդեն մեր բանակը հողին էր հավասարեցրել Շամխորի և Մինգեչաուրի ջրամբարից հարավ ընկած ռազմական օդանավակայանները, դրանք այլևս անպիտան են օգտագործման համար: Բացի այդ, ևս մի քանի ռազմաբազաներ են ոչնչացվել հեռահար ռմբահարման հետևանքով Եվլախից արևմուտք ընկած հատվածում: Դրանցից մեկը երեկ մեր ՊՆ պաշտոնապես հաղորդած տեսաերիզում երևում է սնկի պես բարձրացող հեկտարներ վերցնող պայթյունի տեսքով: Այս ամենը տեղեկացնում եմ ըստ բաց աղբյուրների: Սրա ռազմաքաղաքական հետևանքների մասին կգրեմ մի քիչ ուշ: Ամեն դեպքում Ադրբեջան անունով պետությունն արդեն վստահ կարելի է ասել, որ քաղաքական բուտաֆորիա է: Թե ինչ պետք է անեն դրա հետ Թուրքիան, Ռուսաստանը և Իրանը, կախված է մեզանից»: