«Երբ իշխանության համար պայքարը հավասարվում է պետությանը վնաս հասցնելուն ուղղված ջանքերի». Կ. Հարությունյան
![]() 1079 Հինգշաբթի, 08 հոկտեմբերի, 2020 թ., 16:45 Լրագրող Կարինե Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արդեն տասներկու օր է բանակը կենաց-մահու կռիվ է տալիս, երկրում կյանքը կանգ է առել, օրը 24 ժամ պատերազմ ենք շնչում ու պատերազմ ենք արտաշնչում, մարդիկ իրենց վերջին խնայողություններն են տալիս բանակի համար, քաղաքի տարբեր հատվածներում օրուգիշեր օգնություն է հավաքվում, Թուրքիան ու Ադրբեջանը փող չեն խնայում Արցախն ու Հայաստանը վերացնելու համար, ու էս ամենի ֆոնին ի՞նչ է կատարվում մեդիա դաշտում: Անհրաժեշտ է պատերազմական իրավիճակով պայմանավորված և Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության նկատառումներով փակել որոշ լրատվամիջոցների բերանը: Խիստ հսկողություն սահմանել լրատվության նկատմամբ, Ռ. Քոչարյանին վերադարձնել իր իսկական տեղը՝ բա՛նտ: Պատերազմի մեջ գտնվող երկրի համար նման հրապարակումները, որոշ մարդկանց վարքագիծը կարող են պետական դավաճանությանը հավասար գնահատական ունենալ: Երբ իշխանության համար պայքարը հավասարվում է պետությանը վնաս հասցնելուն ուղղված ջանքերի, ժողովրդավարությունն այդտեղ տեղ չունի»: ![]() |