Մովսես Հակոբյանը բացատրություն է տվել ՀՔԾ-ում
![]() 408 Հինգշաբթի, 19 նոյեմբերի, 2020 թ., 22:30 Գեներալ-գնդապետ, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Մովսես Հակոբյանն այսօր հրավիրվել է ՀՔԾ, որտեղ բացատրություն է տվել այսօրվա մամուլի ասուլիսի ժամանակ մեծ հնչեղություն ստացած մի շարք հայտարարությունների հետ կապված և դուրս եկել: Հիշեցնենք, որ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի կողմից Մովսես Հակոբյանի ասուլիսի տեսագրությունն ուղարկվել է Հատուկ քննչական ծառայություն՝ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով (հանցագործությունների մասին հաղորդումների քննարկման կարգը, հանցագործությունների մասին հաղորդումների քննարկման արդյունքում ընդունվող որոշումները) սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու, ասուլիսի ընթացքում նրա կողմից ներկայացված հանգամանքները քրեադադտավարական ընթացակարգով ստուգելու և իրավական գնահատական տալու հանձնարարությամբ: |