«Անուններ չեմ գրում, իրենք իրենց կտեսնեն գրառման մեջ». Սուրեն Սահակյան
![]() 330 Ուրբաթ, 27 նոյեմբերի, 2020 թ., 09:30 «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության գործադիր մարմնի քարտուղար Սուրեն Սահակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երանի հնարավորություն լիներ մեզ, որպես հանրություն, կողքից նայելու։ Թերևս երկիր չկա, որ իր պատմության ընթացքում պարտություն չի կրել։ Պատմությունը վավերագրել ա բազմաթիվ նվաստացուցիչ պարտություն կրած երկրների վիճակը, որոնց հանրությունները ճիշտ եզրահանգումներ են արել, շտկել սխալները, մեջքը, զարգացել ու զարմացրել։ Բայց հանրություններն էդ վիճակում տարբերվում են իրենց մոբիլիզացիոն հնարավորություններով։ Հնարավորություն կա ի մի հավաքվել, վճռել, զարգանալ կամ, մարդու օրինակով, խորանալ դժբախտության մեջ, դառնալ արբեցող, խուլիգան, կորցնել ունեցածն էլ։ Ինչի՞ն ենք մենք հակված։ Ես հանրությանը չեմ մեղադրում։ Երբ շոկից դուրս գալու հնարավորություն ու մի փոքր ժամանակ տրվի, հանրությունը ունակ ա ճիշտ որոշումներ կայացնել։ Էդ իմ համոզմունքը մի փոքր ստվերվում ա էսօրվա ՖԲ-յան իրականությամբ, բայց, հուսամ, սա ժամանակավոր երևույթ ա։ |